Program 1 Decembrie – Ziua Națională a României

09.00 – Ceremonie cu depunere de coroane la Poarta Eroilor – Str. Trivale

09.30 - Ceremonie militar-religioasă, la Monumentul Eroilor - Str. Crinului

Aprinderea Flăcării Centenarului în Municipiul Pitești. Se încheie astfel proiectul lansat pe 23 ianuarie 2018, la Muzeul Golești. Flacăra Centenarului a fost aprinsă în 71 de  localități din județul Argeș, a ajuns la Chișinău fiind preluată de Asociația Comunelor din România, iar de Ziua Națională a Armatei a fost aprinsă la Mausoleul Mateiaș.

11.00 - Ceremonie Militară - Piața Vasile Milea

16.00 – 17.00 - Sectacol, oferit de Centrul Cultural Județean Argeș și Teatrul Al. Davila Pitești, în Piața Primăriei

17.30 - Retragere cu torțe - Piața Vasile Milea

17.45 – Ceremonia de aprindere a Bradului de Crăciun și a iluminatului ornamental de sărbători

17.50 – Focuri de artificii

18.00 - Recital PROVINCIALII

19.00 – Recital THE MOTANS

Mioveni

11.30 - Depunere coroane – Mioveni - Monumentele  Eroilor din oraș

13.30 - Monumentul Eroilor din Centrul Civic Mioveni

17.30 - Aprindere iluminat festiv Mioveni

19.00 - Spectacol - Casa de Cultură a Sindicatelor Mioveni

Totodată, în zona Culuarului Rucăr Bran, în localitățile Lerești, Valea Mare Pravăț, Dragoslavele și Dâmbovicioara, vor fi organizate ceremonii militar – religioase în memoria celor ce s-au jertfit pe frontul de luptă și cu prilejul Zilei Naționale a României.