Primul Ministru al României - în vizită în județul Argeș, la Uzina Dacia Renault Mioveni și la Curtea de Argeș

Sâmbătă, 11 octombrie, Primul Ministru al României, Victor Ponta, însoțit de vicepremierii Liviu Dragnea, Daniel Constantin, Ministrul Transporturilor - Ioan Rus, Ministrul Sănătății - Nicolae Bănicioiu, Ministrul Economiei - Constantin Niță, a efectuat o vizită în județul Argeș.

Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a însoțit delegația guvernamentală, prima orire având loc la Uzina Automobile Dacia Renault din Mioveni, unde s-au purtat discuții cu sindicatul Dacia şi conducerea Uzinei despre taxa auto şi despre programul "Prima maşină", dar şi despre autostrada Piteşti - Sibiu, după care a urmat o conferință de presă. Aici, Premierul României a declarat că susţine în totalitate atât Uzina Dacia, cât şi proiectul autostrăzii Piteşti – Sibiu.

Programul a continuat cu o deplasare la Curtea de Argeș, primul obiectiv fiind Spitalul Municipal Curtea de Argeș, urmat de Mânăstirea Curtea de Argeș, unde delegația a participat la o slujbă de comemorare a 100 de ani de la moartea Regelui Carol I, primul rege al României.

Cu acest prilej, au fost depuse coroane de flori în memoria regilor României, iar Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, Înalt Prea Sfințitul Calinic, i-a prezentat Primului Ministru Victor Ponta stadiu lucrărilor la noua catedrală.