Primul drum interjudețean modernizat cu fonduri europene, în Argeș

Vineri, 15 decembrie a.c.,în cadrul ședinței Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, care s-a desfășurat în Argeș și la care au participat reprezentanții județelor Argeş, Călăraşi, Dâmboviţa, Giurgiu, Ialomiţa, Prahova şi Teleorman, a fost semnat contractul de finanțare pentru unul dintre cele mai importante proiecte pentru infrastructura de transport rutier interjudețeană din Argeș, respectiv „Modernizare DJ 504, limita jud. Teleorman – Popești – Izvoru – Recea – Cornățel – Vulpești (DN65A), Km 110 + 700 – 136 + 695, L = 25, 995 km, com. Popești, Izvoru, Recea, Buzoești, jud. Argeș".

Proiectul, realizat în parteneriat de către Județul Argeș (în calitate de lider de proiect) și comunele Popești, Izvoru, Recea şi Buzoești, va primi finanțare nerambursabilă în cadrul Axei prioritare 6 „Îmbunătățirea infrastructurii rutiere de importanță regională", Prioritatea de investiţii 6.1 „Stimularea mobilității regionale, prin conectarea nodurilor secundare și terțiare la infrastructura TEN-T, inclusiv a nodurilor multimodale".

Valoarea totală a contractului de finanțare semnat de către directorul ADR Sud Muntenia, Liviu Mușat,  și președintele Consiliului Judțean Argeș, Dan Manu, este de 82.687.293,84 lei, din care 80.848.922,92 lei reprezintă valoarea totală nerambursabilă solicitată, iar 1.649.978,02 lei este cofinanţarea.

Prin acest proiect, se urmărește creșterea gradului de accesibilitate în zonele rurale și urbane situate în proximitatea rețelei TEN-T, prin modernizarea și reabilitarea Drumului Județean 504, limita jud. Teleorman – Popești – Izvoru – Recea – Cornățel – Vulpești (DN65A), Km 110 + 700 – 136 + 695, L = 25, 995 km, com. Popești, Izvoru, Recea, Buzoești. Acest drum va deservi peste 12 de mii de persoane, asigurându-se astfel accesul la coridoarele TEN-T.

Cu ajutorul financiar POR se vor realiza lucrări de modernizare și reabilitare a aproximativ 26 de kilometri de drum județean, conducând astfel la reducerea timpului de călătorie și, totodată, la creșterea siguranței circulației rutiere pe tronsonul de drum vizat prin proiect. Perioada de implementare a proiectului este de 41 de luni de la data semnării contractului de finanțare.

În cadrul celor două apeluri deschise pentru Prioritatea de investiții 6.1, toate cele șapte județe ale regiunii Sud Muntenia au depus proiecte pentru modernizarea și reabilitarea infrastructurii rutiere județene. Acesta este primul proiect pentru modernizarea drumurilor județene din Argeș finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2014 – 2020.