Președintele CJ Argeș, prezent la Iași și Focșani, la Ziua Unirii Principatelor Romane

La invitația Președintelui Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, Marian Oprișan, Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, va participa, în data de 24 ianuarie a.c.,  la Focșani, manifestările prilejuite de aniversarea a 156 de ani de la Unirea Pricipatelor Române.

De asemenea, președintele Florin Tecău va da curs invitației Președintelui C.J. Iași, Cristian Adomniței, și va participa la manifestările omagiale dedicate Zilei Unirii ce vor avea loc în Piața Unirii din Iași și care vor cuprinde un moment folcloric, recitarea unui text istoric de către actori ieşeni, o slujbă religioasă, discursuri oficiale, depunerile de coroane de flori la statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza, o paradă militară, precum şi Hora Unirii.

La eveniment sunt așteptați să participe și Primul Minsitru al României, Victor Ponta, precum și Președintele României, Klaus Iohannis.

În 24 ianuarie 1859 a avut loc Mica Unire – Unirea Principatelor Române sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza, primul pas importat pe calea înfăptuirii statului național unitar român.