Președintele CJ Argeș – vizită pentru dezvoltarea relațiilor între Universitatea Pitești și Universitatea Savoia Mont Blanc

În perioada 3-6 decembrie, președintele Consiliului Județean Argeș, împreună cu o delegație a C.J. Argeș și a Universității de Stat Pitești, efectuează o vizită în Franța, Savoia, în cadrul cooperării descentralizate Argeș – Savoia.

Obiectivele vizitei privesc aprofundarea cunoașterii reciproce intre cele doua universități, identificarea posibilităților de dezvoltare a relațiilor între Universitatea Pitești și Universitatea din Savoia, de colaborare în domeniul cercetării și formării, precum și  cunoașterea practicilor franceze în materie de dezvoltare universitară, în special în domeniul sportului, al muntelui și al energiei.

Joi, 4 decembrie, delegația argeșeană a vizitat Universitatea din Savoia Mont Blanc, unde a avut loc o întâlnire cu Vicepreședintele Consiliului General Savoia, doamna Christine Brunet, reprezentanții Asociaţiei „Pays de Savoie solidaires" şi ai Universității Savoia – Denis Varaschin, rector, Thierry Villemin, prorector și responsabil Relații Internaționale și Buget, Emilie Viret-Thasiniphone, director Direcția de Relații Internaționale.

Întâlnirea a constat în prezentarea Universităţii, a laboratorului LOCIE de cercetare privind „Energia şi construcțiile durabile" şi a sitului universitar Helios. De asemenea, au avut loc prezentări privind formele de învățământ în domeniul ecologiei mediului montan şi în Geostiintele aplicate în Ingineria de amenajare, dar și în domeniul sportului şi educaţiei fizice - științele și tehnicile activităților fizice și sportive, vizita la laboratorul de cercetare a fiziologiei exercițiului, urmând ca, în zilele următoare, să fie întreprinse întâlniri și prezentări la Institutul Universitar de Tehnologie Annecy și la Polytech Annecy-le-Vieux -  Laboratorul SYMME (Sisteme și Materiale pentru Mecatronică).

La Consiliul General Savoia, Președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, va purta discuții cu  doamna Christiane Brunet, vicepreședinte și consilier general delegat pentru coeziunea socială și cooperare descentralizată, privind programul trianual de cooperare între județul Argeș și departamentul Savoia, coordonarea cooperării, orientările și activitățile pentru anul 2015.

BIROUL DE PRESĂ C.J. ARGEȘ