Peste 800 de elevi din Curtea de Argeş vor învăţa în şcoli reabilitate prin Regio

Directorul Agenţiei pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, Liviu Muşat, a semnat două noi contracte de finanţare din Regio, ce au ca obiectiv îmbunătăţirea infrastructurii educaţionale din Curtea de Argeş.

Beneficiarul celor două proiecte este Unitatea Administrativ-Teritorială Curtea de Argeş, care primește finanţare nerambursabilă în cadrul Axei prioritare 3 „Îmbunătăţirea infrastructurii sociale", Domeniul major de intervenţie 3.4 „Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea şi echiparea infrastructurii educaţionale preuniversitare, universitare şi a infrastructurii pentru formare profesională continuă".

Proiectul „Consolidare și reabilitare Grup Școlar Agricol <<Constantin Dobrescu>> din municipiul Curtea de Argeș" are o perioadă de implementare de 13 luni şi o valoare totală de 7.322.839,84 lei, din care 5.588.101 lei reprezintă valoarea totală eligibilă (fonduri FEDR: 4.749.885,85 lei; fonduri din bugetul naţional: 726.453,13 lei; cofinanţarea eligibilă a beneficiarului: 111.762,02 lei). Acesta vizează reabilitarea și consolidarea clădirii Liceului Tehnologic „Constantin Dobrescu", precum şi dotarea cu echipamente didactice moderne, de care vor beneficia peste 600 de elevi din învăţământul liceal, profesional şi postliceal.

Cel de-al doilea contract este „Consolidarea și reabilitarea Școlii cu clasele I – VIII nr. 3 <<Sfântul Apostol Andrei>> – corp B și a Școlii I - IV <<Noapteș>>, aparținătoare Școlii cu clasele I - VIII nr. 3 <<Sfântul Apostol Andrei>> din municipiul Curtea de Argeș". Valoarea totală este de 4.309.574,88 lei, din care 3.213.740 de lei reprezintă valoarea totală eligibilă (fonduri FEDR: 2.731.679 de lei; fonduri din bugetul naţional: 417.786,20 lei; cofinanţarea eligibilă a beneficiarului: 64.274,20 lei). Acesta are o durată de implementare de 13 luni, interval de timp în care vor fi consolidate şi reabililtate clădirile Școlii cu clasele I – VIII nr. 3 „Sfântul Apostol Andrei" – corp B și a Școlii I - IV „Noapteș", aparținătoare Școlii cu clasele I - VIII nr. 3 „Sfântul Apostol Andrei" din municipiul Curtea de Argeș. Astfel,  cu sprijin financiar nerambursabil Regio, cele două unităţi şcolare vor fi reabilitate așa încât să răspundă standardelor de siguranță și de calitate specifice unui învățământ european.

Până în prezent, la nivelul judeţului Argeş s-a semnat un număr total de 33 de contracte de finanţare, prin care beneficiarii au solicitat fonduri nerambursabile de peste 95 de milioane de lei.

ADR Sud Muntenia este Organism Intermediar pentru Regio şi are responsabilităţi delegate pentru implementarea acestui program. Mai multe detalii despre posibilităţile de finanţare din Regio puteţi obţine contactând experţii Serviciului Comunicare: 0242/331.769, 0242/315.009, 0728/026.708, fax: 0242/313.167, e-mail: info.regio@adrmuntenia.ro.