Peste 1,4 milioane de lei pentru modernizarea Grădiniței cu Program Normal Hârsești

Miercuri, 3 iulie, la Consiliul Județean Argeș, în prezența președintelui Dan Manu, Liviu Gabriel Mușat, directorul Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud Muntenia, și Ionel Moloiu, primarul comunei Hârsești, au semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Reabilitare, modernizare, extindere și dotare Grădinița cu Program Normal Hârsești, județul Argeș".

Prin acest demers, Primăria Comunei Hârsești beneficiază de finanțare nerambursabilă pentru îmbunătățirea calității infrastructurii educaționale aferente Grădiniței cu Program Normal Hârsești, astfel încât celor 43 de preșcolarilor să li se asigure un proces educațional la standarde europene. În vederea atingerii acestui obiectiv vor fi realizate lucrări de reabilitare, modernizare și extindere a corpului de clădire existent, ce vor avea ca rezultat creșterea nivelului de confort și siguranță al copiilor. De asemenea, prin dotările ce urmează a fi efectuate, se va asigura o infrastructură modernă, integrată.

Cu o perioadă de implementare de 30 de luni, începând cu 29 martie 2018, proiectul are o valoare totală de 1.449.456,87 lei, din care peste 1,2 milioane de lei sunt alocați din Fondul European pentru Dezvoltare Regională, aproximativ 187 de mii de lei provin din bugetul de stat, în timp ce peste 28 de mii de lei constituie cofinanțarea beneficiarului.

Aplicația a fost depusă spre finanțare prin Regio (Programul Operațional Regional 2014 -2020), Axa prioritară 10 – „Îmbunătățirea infrastructurii educaționale", Prioritatea de investiții 10.1 – „Investițiile în educație și formare profesională, pentru dobândirea de competențe și învățare pe parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurilor de educație și formare", Obiectiv specific 10.1 – „Creșterea gradului de participare la nivelul educației timpurii și învățământului obligatoriu, în special pentru copii cu risc crescut de părăsire timpurie a sistemului", apel dedicat învățământului antepreșcolar și preșcolar, Operațiunea A.

În prezent, în regiunea Sud Muntenia s-au înregistrat 1.170 de proiecte (inclusiv aplicațiile din cadrul SUERD), prin care sunt solicitate fonduri nerambursabile de peste 7,8 miliarde de lei. La nivelul județului Argeș, au fost depuse 244 de aplicații de către solicitanții de fonduri Regio, având o valoare solicitată de peste un miliard de lei. Dintre acestea, cele șase proiecte înregistrate în cadrul Axei prioritare 10, solicită fonduri de peste 33 de milioane de lei.