Lucrările de restaurare a Galeriei de Artă „Rudolf Schweitzer - Cumpăna" sunt realizate într-un procent de 35%

Lucrările se desfășoară la toate etajele, iar în toamnă această bijuterie arhitectonică va fi redeschisă publicului

Restaurarea clădirii, care a fost primul sediu al Primăriei Pitești, este un proiect al Consiliului Județean Argeș, în valoarea de 16 milioane lei cu TVA, din care 85% sunt fonduri europene, 2% contribuția C.J. Argeș și 13% fonduri de la bugetul statului. Termenul de execuție al lucrărilor este de 21 de luni.

"Pentru că acesta este un proiect pe fonduri europene foarte important pentru noi, am avut, astăzi, la sediul Consiliului Județean Argeș, o întâlnire de  lucru cu echipa de proiect și cu antreprenorul de la Galeria de Artă. Vrem să ne asigurăm că lucrările sunt în grafic și că proiectul va fi finalizat în termenul stabilit în contractul de finanțare" - Marius Nicolaescu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.

"Împreună cu vicepreședintele Marius Nicolaescu am fost în vizită pe șantier la Galeria de Artă „Rudolf Schweitzer - Cumpăna". Lucrările realizate sunt la stadiul de 35% și ne așteptăm ca în această toamnă să fie finalizate și să redăm publicului această bijuterie arhitectonică a Piteștiului" - Cornel Popescu, manager Muzeul Județean Argeș.

Clădirea este monument istoric de importanță națională, înscris în Lista Monumentelor Istorice de categoria A.

Licitația a fost câștigată de firma SC EURAS SRL, aceeași firmă care a se ocupă și de restaurarea Cetății Poenari, un alt proiect al Consiliului Județean Argeș finanțat din fonduri europene.