Lansarea cărții "FC Argeș, primul club de fotbal din România postbelică (1953 - 2021)"

Oameni din lumea fotbalului, foste glorii alb - violete, o parte din cei care au condus FC Argeș de-a lungul timpului, microbiști și reprezentanți mass – media au fost miercuri, 24 august 2022, alături de scriitorul și istoricul Sevastian Tudor, la Muzeul Județean Argeș, unde a avut loc lansarea cărții "FC Argeș, primul club de fotbal din România postbelică (1953 - 2021)"

Oameni din lumea fotbalului, foste glorii alb - violete, o parte din cei care au condus FC Argeș de-a lungul timpului, microbiști și reprezentanți mass - media au fost miercuri, 24 august 2022, alături de scriitorul și istoricul Sevastian Tudor, la Muzeul Județean Argeș, unde a avut loc lansarea cărții "FC Argeș, primul club de fotbal din România postbelică (1953 - 2021)".

Este a patra carte pe care fostul director al Teatrului "Alexandru Davila" o dedică clubului FC Argeș.

Alături de autorul cărții au fost prezenți și reprezentanții autorităților județene și locale, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, dar și din partea Federației Române de Fotbal, secretarul general adjunct Gabriel Bodescu, dar și jurnalistul sportiv Ovidiu Ioanițoaia.

"Mă bucur să constat că sala aceasta devine neîncăpătoare când vine vorba de activități cu caracter sportiv. Mă simt onorat să fiu alături de dumneavoastră, iar despre domnul Sevastian Tudor vă pot spune că ne-a făcut program de două ori pe an cu lansări care ne onorează și îl onorează pentru că trebuie să îți cunoști trecutul ca să îți pregătești viitorul. Este important și lăudabil faptul că iată cultura se împletește foarte bine cu sportul, pentru că, să nu uităm, dl. Sevastian Tudor a fost ani mulți manager la Teatrului "Al. Davila". Dl. Sevastian Tudor a găsit de fiecare dată resurse să culeagă informații pe care le transformă în lucrări scrise. Vă urez sănătate multă pentru a putea să ne adunați în ritmul acesta și în anii următori, iar echipei FC Argeș mult succes în prima ligă și de ce nu în Cupele Europene" - Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte CJ Argeș.

La Muzeul Județean Argeș, instituție finanțată de Consiliul Județean Argeș, a fost înființat, în anul 2008, Muzeul Sportului Argeşean - Campionii. Muzeul Judeţean Argeş este singura instituţie muzeală din România care oferă publicului vizitator un muzeu de anvergură dedicat sportivilor merituoşi din Argeş, un muzeu al campionilor argeşeni. Cu această ocazie aici a fost organizată și o expoziție cu titlul "F.C. Argeș - Drum prin ani".