La mulți ani, Boțești ! La mulți ani, Bogați !

Bazinul pomicol din zona Topoloveniului este cunoscut nu doar în județ, ci chiar în întreaga țară. Asta nu doar pentru că Dumnezeu a înzestrat această parte a județului cu dealuri roditoare, dar și pentru că aici sunt oameni harnici care știu să ducă tradiția mai departe, dar și să promoveze zona.

Țuica, sucurile naturale de fructe, prunele  sau merele din Boțești și Bogați sunt produsele cu care cele două localități se fac cunoscute.

Duminică, 28 august, atât la Bogați cât și la Boțești, cetățenii au sărbătorit "Ziua comunei", un bun prilej de a se întâlni cu toții, de a petrece, dar și o ocazie pentru "Fiii satului", plecați în lume, de a reveni acasă.

Cu această ocazie, alături de cele două comunități locale, a fost prezent și vicepreședintele Consiliului Județean Argeş, Marius Nicolaescu, care a punctat faptul că instituția Consiliului Județean Argeş a susținut și va susține, prin cofinanțarea proiectelor de infrastructură locală, dezvoltarea celor două comune.

Vicepreședintele Marius Nicolaescu a oferit primarilor Nicolae Mihai Bundă (Boțești) și Ion Gârleanu (Bogați), consiliilor locale și comunităților locale, "Placheta de Excelență", ca semn de recunoaștere și prețuire pentru efortul depus la dezvoltarea administrativă, culturală, economică și socială a comunității.

Totodată, "Ziua Comunei" este și un bun prilej pentru ca familiile care au împlinit 50 de ani de căsătorie, adevărate exemple în comunitățile locale, să fie premiate, iar "Fiiilor satului", cei care prin realizările lor profesionale au dus numele localităților chiar dincolo de granițele României, să li se confere titlul de "Cetățean de Onoare".