La multi ani, Bascov !

Comuna Bascov a sărbătorit 600 de ani de la prima atestare documentară.

Ziua comunei Bascov, 600 de ani de la prima atestare documentară, a fost un bun prilej pentru primarul Gheorghe Stancu și pentru Consiliul Local de a evidenția oamenii care au contribuit la dezvoltarea localității sau care au dus, cu succes, numele localității în lume.

Astfel, în cadrul evenimentului organizate cu această ocazie au fost oferite diplome de excelență cadrelor didactice, foștilor aleși locali (primari, viceprimari, consilieri locali), preoților, dar și personalităților cunoscute și recunoscute la nivel internațional pentru performanțele lor.

Printre cei prezenți s-a aflat Robert Glință, campion european la înot, reprezentant al României la Jocurile Olimpice, fiu al comunei Bascov.

Nu au fost uitate nici cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie, exemple în comunitatea locală, și elevii cu rezultate bune la învățătură.

De asemenea, a fost lansată și Monografia comunei Bascov, o lucrare ce cuprinde istoria localității de la prima atestare și până astăzi.

Prezent la manifestări, vicepreședintele Consiliul Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a transmis un mesaj de susținere și a felicitat întreaga comunitate a bascovenilor.

"La mulți ani! În primul rând, vreau să vă felicit pentru faptul că, în acest an, ați evidențiat și ați premiat performanța, dascălii, administrația, preoții și personalitățile care au dus numele localității dvs. în lume. Mai mult, personalitățile acestei localități nu au reprezentat doar Bascovul ci și Argeșul, și au făcut-o cu mare cinste. Am citit din monografia localității și am văzut că aveți un capitol dedicat eroilor, un lucru foarte frumos pentru că un popor care nu își cunoaște istoria și eroii, e ca un copil care nu își cunoaște părinții, spunea Nicolae Iorga. Vă felicit pentru această monografie, îl felicit pe primarul Gheorghe Stancu, dar și comunitatea locală pentru tot ceea ce faceți în localitatea dvs."