La Biblioteca Județeană Argeș, a fost SUSPENDAT CURSUL DE ROBOTICĂ

Cursul de robotică gratuit, organizat de Biblioteca Județeană "Dinicu Golescu" Argeș, programat pentru perioada martie – mai 2021, a fost SUSPENDAT din cauza creșterii ratei de incidență a cazurilor de COVID-19, la nivelul municipiului Pitești. În momentul în care vor fi reluate activitățile din cadrul Cursului de Robotică, publicul va fi anunțat.

Întrucât contextul epidemiologic nu permite organizarea evenimentelor cu public, Biblioteca Județeană Argeș desfășoară activități adaptate condițiilor actuale. Astfel, o serie de expoziții interesante vă așteaptă să le admirați, desigur, cu respectarea măsurilor de protecție împotriva contaminării cu SARS-COV-2 și sub îndrumarea personalului instituției. De asemenea, mai multe activități online au fost pregătite pentru perioada următoare.

Iată programul complet al evenimentelor organizate de Biblioteca Județeană Argeș, în perioada 29 martie - 2 aprilie 2021:

• În perioada 29 martie – 2 aprilie | Holul BJA - Etajul  al II-lea | CUPLURI VINTAGE - Expoziție de facsimile după corespondența romantică, realizată între anii 1900 – 1940.

• În perioada 29 martie – 2 aprilie | Holul BJA - Etajul  al II-lea | CUTUME ȘI RÂNDUIELI DE DEMULT - Selecție de fotografii reprezentând primele Monitoare (Buletine) Oficiale, aflate în colecțiile Bibliotecii Județene Argeș.

• În perioada 29 martie – 2 aprilie | Holul BJA | TOTUL PENTRU SĂNĂTATEA TA - Expoziție de cărți și alte materiale informative, structurată pe patru secțiuni: nutriție și dietă; sănătate și medicină; vitaminele și rolul lor în organism; sănătate prin remedii naturiste.

• În data de 29 martie și 30 martie, la ora 9.00 | Sala Tinerilor | HAI-HUI PRIN UNIVERS! - Activitate educativă, desfășurată online, de prezentare de curiozități despre spațiul cosmic; parteneri de dialog – elevi de la Școala Gimnazială "Mircea Eliade".

• În data de 30 martie, ora 10.00 | Sala Tinerilor | ANIMALE PE CALE DE DISPARIȚIE  - Activitate educativă, desfășurată online, de prezentare a consecințelor negative ale vânatului ilegal și ale defrișărilor masive, în țara noastră, recunoscută pentru calitatea ei de habitat ideal pentru multe specii de animale; parteneri de dialog – elevi de la Școala Gimnazială "Mircea Eliade".

• În data de 30 martie, ora 16.30 | Sala Tinerilor | NOTA 10 LA PURTARE - Activitate educativă, desfășurată online, destinată copiilor cu vârstele cuprinse între 8 – 10 ani; activitatea urmărește consolidarea regulilor de comportament corecte – la școală și în alte spații publice.

• În data de 31 martie, ora 10.00 | la Biblioteca Orășenească Topoloveni | CARUSELUL POVEȘTILOR - Concurs de lectură, care are ca scop promovarea cărții și a plăcerii de a citi; activitatea este desfășurată de Filiala Argeș a ANBPR, în parteneriat cu Biblioteca Orășenească Topoloveni.

• În perioada 1 – 30 aprilie | Holul BJA | O PERSPECTIVĂ ASUPRA ÎNGERILOR - Expoziție de pictură și grafică, realizată de LAVINIA ELENA VIERU, profesoară la Liceul de Artă "Dinu Lipatti".