Inaugurarea serviciului medical de urgență din cadrul Gărzii de Intervenţie Topoloveni

Luni, 9 martie, președintele Consiliului Județean Argeș a participat la inaugurarea serviciului medical de urgență din cadrul Gărzii de Intervenţie Topoloveni. Alături de primarul Gheorghiță Boțârcă și colonelul Ion Popa, comandantul ISU Argeș, președintele CJ Argeș a lăudat activitatea pompierilor militari din Topoloveni și a subliniat necesitatea înființării acestui serviciu SMURD care lipsea. Garda de Intervenţie Topoloveni a fost dotată cu o ambulanță Tip B2, pe care vor acționa 24 de ore din 24, 12 angajați ISU, dintre care trei paramedici pompieri. "Din punct de vedere al Consiliului Județean, ne străduim să achiziționăm și să asigurăm baza materială. Efortul fizic, curajul de care dați dumneavoastră dovadă și sacrificiul fac ca această activitate să fie benefică și în slujba cetățenilor. Vreau să vă mulțumesc pentru modul în care acționați și vă asigur că în permanență o să ne preocupăm să dotăm și să modernizăm baza materială. Le mulțumesc medicilor și cadrelor medicale care se implică și dau dovadă de responsabilitate în aceste momente. Fără dumneavoastră nu am fi reușit să desfășurăm această activitate. Vreau să dați dovadă de profesionalism în ceea ce privește modul de acțiune în cazurile extreme, să vă pregătiți în permanență, să dați dovadă de spirit cetățenesc și de ajutor atunci când avem nevoie. Consiliul Județean și eu personal, vom fi în permanență lângă dumneavoastră. Mult suscces și sănătate vă doresc!" - a declarat președintele Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău.

Noua ambulanță SMURD, care a intrat în dotarea Gărzii de Intervenţie Topoloveni a fost achiziţionată prin Programul Operaţional Regional - Achiziţia de echipamente specifice pentru îmbunătăţirea capacităţii şi calităţii sistemului de intervenţie în situaţii de urgenţă şi pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi a primului ajutor calificat, în Regiunea Sud-Muntenia, Axa prioritară 3, DMI 3.3 - Îmbunătăţirea dotării cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii în situaţii de urgenţă.

BIROUL DE PRESĂ C.J. ARGEȘ