Freză de asfalt de ultimă generație pentru Regia Autonomă Județeană de Drumuri

Consiliul Județean Argeș a achiziționat recent o freză de ultimă generație de la unul din cei mai importanți producători de profil. Utilajul va intra în administrarea Regiei Autonome Județene de Drumuri. Freza de asfalt la rece este un model WIRTGEN W 50 Ri și a fost o investiție în valoare de 1.118.600 lei, achiziția fiind făcută în urma unei licitații. Utilajul are o garanție de 4 ani și a venit însoțit de certificat european de conformitate.

Cu această nouă achiziție, flota Regiei a crescut la trei freze, toate fiind de aceeași marcă. "Achiziționarea de către Consiliul Județean Argeș a acestei freze de asfalt de ultimă generație și darea în administrarea Regiei Autonome Județene de Drumuri reprezintă un element pozitiv în desfășurarea procesului de redresare în care ne aflăm. Creșterea bazei materiale implică și creșterea volumului de lucrări pentru repararea drumurilor județene în anii următori. Având în vedere rețeaua foarte extinsă de drumuri județene pe care o avem în administrare, de aproximativ 1200 de kilometri, această investiție este foarte importantă pentru că, având la dispoziție o flotă de trei freze, vom putea acoperi în întregime intervențiile pe care le avem programate în următorii ani", a precizat directorul Regiei, Alina Nicolau.

Noul utilaj dispune de funcții suplimentare automate care permit lucrări mai rapide pe șantier, o varietate mai mare de tamburi care oferă o mai mare flexibilitate și capacitate de utilizare a mașinii, precum și de o capacitate mare de încărcare a materialului rezultat în urma frezării.

DETALII TEHNICE

Lățime frezare: 0,5 m