Festivalul Tradiții Argeșene, Corbeni, 2023

În comuna Corbeni, timp de trei zile, se desfășoară cea de-a X-a ediție a Festivalului Tradiţii ArgeşeneArgeșenii, dar și românii din întreaga țară, iubitori de tradiții și voie bună, sunt așteptați să petreacă aici momente frumoase, alături de cei dragi, într-una dintre cele mai frumoase zone ale județului.

Festivalul reunește interpreți consacrați ai muzicii populare, dar și tinere talente, meșteri populari, artiști plastici și artizani populari, producători de alimente și băuturi naturale – bio și alți păstrători ai folclorului, obiceiurilor și tradițiilor. Accesul spectatorilor este liber.

Vineri, 18 august 2023, a avut loc deschiderea oficială a festivalului eveniment la care din partea Consiliului Județean Argeș, ca parter în organizarea acestui eveniment, au participat vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu, Roxana Stoenescu, director executiv al Direcției Cultură, Turism și Tineret, Elena Iagăr, manager al Centrului Județean de Cultură și Arte Argeș, consilierii județeni Marina Monalisa Ioniță, Viorel Enache și Bogdan Bălan.

"Consiliul Județean Argeș prin instituțiile de cultură subordonate și, în acest caz, prin Centrul Județean de Cultură și Arte Argeș, susține, finanțează și promovează tradițiile și valorile culturale, artistice, tradiţionale şi contemporane. Mă bucură faptul că suntem partenerii acestui festival care a ajuns la cea de-a X-a ediție. Festivalul Tradiții Argeșene ajută, în același timp, și la promovarea turistică a zonei, una dintre cele mai frumoase din țară, ca de altfel toată zona de nord a Argeșului, a munților Făgăraș. Suntem aici și pentru a fi alături de comunitatea locală, dar și pentru cele două Tezaure Umane Vii, Marilena Iosifaru, CARE este chiar din Corbeni, și Vasile (Tică) Constantin, din Galeșu, Brăduleț. Mă bucură faptul că alături de noi este și doamna Viorica Olivotto din Nucșoara, de asemenea deținătoarea titlului de Tezau Uman Viu. Îi felicit și îi asigur de respectul și susținerea Consiliului Județean Argeș. Îl felicit și pe primarul comunei Corbeni Nicolae Dinică pentru că sprijină organizarea Festivalului Tradiții Argeșene, dar și organizatorul Asociația Vocart"  -  Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.

Argeșul are, la ora actuală, patru Tezaure Umane Vii. Alături de Marilena Iosifaru care recreează Universul copilăriei folosind materiale tradiționale, de Vasile (Tică) Constantin, cântăreț (neprofesionist) de muzică vocală și instrumentală (țiteră), de Viorica Olivotto, meșteră în arta ţesutului şi cusutului, se mai află și Petre Măsală din Stolnici, dansator performer - Căluș. Dosarele au fost întocmite de Centrul Județean de Cultură și Arte Argeș, sub coordonarea managerului Elena Iagăr. Titlurile au fost acordate de Comisia Națională pentru Salvgardarea Patrimoniului Cultural Imaterial, prin președinta Gabriela Nedelcu Păsărin prezentă zilele acestea la Corbeni.

În prima zi a festivalului a avut loc Concursul Național de Interpretare Folclorică "Tradiții Argeșene" la care au participat interpreți din întreaga țară acompaniați de Ansamblul folcloric „Doina Argeșului" al Centrului Județean de Cultură și Arte Argeș, dirijor Cătălin Iancu