Festivalul Internațional de Folclor "Carpați", la Pitești

Sâmbătă, 15 iulie, a început FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE FOLCLOR CARPAȚI - Ediţia a XXXVII-a !

Evenimentul a început cu primirea oficială a delegațiilor la sediul Consiliului Județean Argeș. Șefii ansamblurilor au primit cuvintele de bun venit din partea vicepreședintelui Adrian Dumitru Bughiu, care a întâmpinat oaspeții alături de Roxana Stoenescu - director executiv Direcţia Cultură, Turism şi Tineret, Carmen Mocanu - director executiv Direcţia Economică și Elena Iagăr, manager Centrul Județean de Cultură și Arte Argeș.

"Mă bucur să vă fim gazde în județul Argeș. Mă bucur foarte mult că am reluat acest Festival Internațional! Sper să aveți o ședere cât mai plăcută în județul nostru și să duceți mai departe, atunci când veți reveni în țările dvs, impresiile despre România de la Argeș!" - le-a transmis oficialul delegațiilor. A urmat tradiționalul schimb de cadouri simbolice.

După parada din centrul municipiului, delegațiile au fost primite și de primarul Cristian Gentea. La Primăria Pitești au fost oferite demonstrații de dans, după care a urmat spectacolul din Parcul Lunca Argeșului.

În deschiderea spectacolului, primarul Cristian Gentea a primit Trofeul "Carpați" de la vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu.

"Le mulțumesc în primul rând artiștilor, oaspeților noștri din țară și din străinătate pentru că au venit aici, în Argeș, să ne încânte cu dansul și costumele lor. Sper ca argeșenii să se bucure din plin de această reluare a Festivalului Carpați și este important să spunem că vorbim de un Festival care va avea un viitor frumos. Pentru noi, Consiliul Județean Argeș, este o prioritate să ținem vii aceste tradiții. Vreau să le mulțumesc și primarilor din municipiile și orașele din județul Argeș care ne sunt parteneri ai acestui Festival, pentru efortul și deschiderea avută" - Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.

"Le urez bun venit artiștilor în Pitești și în Argeș. Și, dacă vreți să cunoașteți Argeșul, trebuie să începeți cu municipiul reședință de județ, Piteștiul. Mă bucur foarte mult că suntem parteneri în acest proiect alături de Consiliul Județean Argeș și celelalte primării din județ. Este cel mai important festival din această zonă a țării, un festival extrem de spectaculos !" - Cristian Gentea, primar Pitești.
Sute de dansatori au impresionat publicul prezent, atât prin spectaculoasele lor costume tradiționale, cât și prin dansurile lor populare.

Au urcat pe scenă:

Ansamblul „DOINA ARGEȘULUI" din Argeș, Ansamblul „ARMANAMEA" din Constanța, Dance Ensemble ,,PIRIN MAGIC", Petrich - Bulgaria, ChoreographicEnsemble ,,BETLEMI", Koda - Georgia, Z Kud ,,NEGORICI" - Macedonia de Nord, CZNTK "ABRASEVIC",  Kragujevac - Serbia și Mamak Belediyesi Halk Oyunlari Toplulugu - Turcia.

Luni, 17 iulie, Festivalul Carpați se mută la Mioveni !

Ora 18.00 - Parada ansamblurilor de dans participante la Festivalul Internaţional de Folclor „CARPAŢI", pe traseul Bulevardul Dacia - Primărie Scurt moment artistic și primirea șefilor de delegații la Primăria Mioveni.

Ora 19.30 - CENTRUL CIVIC – Înmânarea Trofeului "Carpați", de către organizatori, Primăriei orașului Mioveni.

Spectacol de dansuri folclorice prezentat de ansamblurile participante:

România

Ansamblul "DORULEȚUL", județul Argeș

Ansamblul "HODĂCEANA", județul Mureș

Ansamblul „DOINA ARGEȘULUI", județul Argeș

Ansamblul „ARMANAMEA", județul Constanța

Ansamblul "PLAI DE DOR", județul Argeș

Georgia,

Macedonia de Nord,

Serbia,

Turcia,

Bulgaria

Marți, 18 iulie, Festivalul Carpați va fi la Topoloveni, miercuri, 19 iulie - la Costești, iar joi, 20 iulie - la Curtea de Argeș.

Vă așteptăm !

Video - Festivalul Internațional de Folclor "Carpați", la Pitești: