Festivalul cu specific roman "Sigiliul Romei în Argeș" - la Castrul Roman Jidova – Câmpulung, în perioada 20 - 21 iunie 2015

În perioada 20-21 iunie, la Castrul Roman Jidova din Câmpulung, se va desfășura prima ediție a Festivalului cu specific roman "Sigiliul Romei în Argeș", eveniment organizat de Unitatea Administrativ Teritorială Județul Argeș, în cadrul proiectului european "Castrul Câmpulung Jidova – un simbol al Romei la granița dintre imperiu și lumea barbară", Cod SMIS 25307, finanţat în cadrul Programul Operational Regional 2007-2013, Axa prioritară 5 "Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului", Domeniul major de intervenţie 5.3. "Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare, în scopul creşterii atractivităţii României ca destinaţie turistică".

Festivalul își propune să dezvăluie lumea Imperiului Roman într-un loc cu o încărcătură istorică deosebită - Castrul Roman Jidova Câmpulung - urmărind prezentarea cât mai clară a perioadei istorice şi interacţiunea permanentă cu publicul prezent.

Acesta va avea prilejul să iaparte activ la toate acţiunile, să învețe să realizeze diferite obiecte şi chiar să devină personaje în cadrul spectacolului.

Luptele cu cascadori vor marca etape din viata castrului, din timpul invaziilor barbarilor, diferite tipuri de comunicare (semne cu fum), ocupaţii cotidiene, ritualuri.

Finalul evenimentului va fi marcat de un concert şi focuri de artificii.

Întregul eveniment are menirea de a face o incursiune în istorie si de a captiva publicul cu numeroase surprize si reprezentatii.

Castrul Roman va deveni o scena de teatru plină de animaţie şi spectacole. Atmosfera creată prin decor va fi susţinută de muzica specifică perioadei, precum şi de alte trupe de renume din România.

In cadrul acestui spectacol vor exista improvizaţii cu personaje care au facut istorie, nume sonore din perioada Imperiului Roman.

Evenimentul este organizat în cadrul proiectului Castrul Câmpulung Jidova – un simbol al Romei la graniţa dintre imperiu şi lumea  barbară" , Cod SMIS 25307, finanţat in cadrul Programul Operational Regional 2007-2013, Axa prioritară 5 "Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului", Domeniul major de intervenţie 5.3. "Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare, în scopul creşterii atractivităţii României ca destinaţie turistică"

Persoană de contact : Raluca Negrilescu – Manager Proiect, tel./fax : 0248/22.39.34, e-mail : raluca.negrilescu@cjarges.ro

Pentru persoanele interesate, transportul va fi asigurat de Consiliul Judetean Arges, în limita locurilor disponibile, astfel:

Sambâtă 20.06.2015

Plecare ora 12:00 de la sediul Consliului Judeţean Arges cu întoarcere la ora 23:00

Duminică 21.06. 2015

Plecare ora 12:00 de la sediul Consliului Judeţean Arges cu întoarcere la ora 00:00