Din această lună, cetățenii comunei Lerești își pot plăti sumele datorate către bugetul local (taxele şi impozitele, amenzile) și online, prin intermediul platformei "ghiseul.ro".

"Primăria Comunei Lerești a implementat serviciul pentru plata online a taxelor și impozitelor prin internet, într-un mediu total securizat. Programul este deja funcțional și chiar s-au făcut plăți. Mi-am dorit mult timp acest lucru pentru locuitorii noștri." - Marian Toader, primarul comunei Lerești.

"Primăria Comunei Lerești a implementat serviciul pentru plata online a taxelor și impozitelor prin internet, într-un mediu total securizat. Programul este deja funcțional și chiar s-au făcut plăți. Mi-am dorit mult timp acest lucru pentru locuitorii noștri." -  Marian Toader, primarul comunei Lerești.

Acest lucru este posibil în urma parteneriatului pe care Consiliul Județean Argeș și ARA Software Group îl au cu Primăria Lerești. Este a treia localitate din județul Argeș care, în acest an, implementează acest sistem de plată, după comunele Bradu și Mărăcineni.

Consiliul Județean Argeș dorește să extindă proiectul și să implementeze sistemul în 84 primarii și 18 instituții subordonate.

Consiliul Județean Argeș derulează singurul parteneriat public privat în domeniul IT. Sistemul informatic acoperă activitatea Consiliului Județean şi a unităților Administrației Publice Locale în vederea accesului cât mai facil la aceste servicii.