Dezbatere publică referitoare la transportul public judetean

Miercuri, 23.02.2022, ora 09:00, în Sala mare de ședințe a Consiliului Județean Argeș, a avut loc dezbaterea publică referitoare la Proiectul de hotărâre privind aprobarea Programului de transport rutier de persoane prin servicii regulate în județul Argeș.

Alături de vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, și funcționari publici din aparatele de specialitate ale instituției, la discuții au participat reprezentanți ai Institutului de Cercetări în Transporturi - INCERTRANS care au efectuat studiul de trafic județean, primari, transportatori, și reprezentanți ai societății civile.

Au fost purtate discuții punctuale legate de anumite trasee sau orare.

Minuta dezbaterii publice privind aprobarea Programului de transport rutier de persoane prin servicii regulate în județul Argeș și soluțiile propuse la problemele ridicate în cadrul dezbaterii va fi publicată pe site-ul Consiliului Județean Argeș, la secțiunea transparență, în maxim 20 de zile.

Consiliul Judetean Arges își dorește să asigure un serviciu public de transport județean de persoane modern și eficient, realizat în cele mai bune condiții, cu respectarea tuturor normativelor în vigoare, în condiții de siguranță şi care să le permită cât mai multor cetățeni să se deplaseze acolo unde au nevoie.