DEZBATERE PUBLICA - Autostrada Pitesti - Sibiu, Joi, 26.11.2015, ora 10.00 - CJ Arges

Consiliul Județean Argeș organizează, joi, 26 noiembrie, ora 10.00, în Sala Mare a C.J. Argeș, o dezbatere publică având ca temă varianta optimă de traseu a viitoarei Autostrăzi Pitești -  Sibiu. Potrivit Masterplanului General de Transport, Autostrada Pitești - Sibiu este prioritară în materie de infrastructură rutieră, închizând Coridorul IV Pan European Nădlac - Constanța.

La dezbatere sunt invitați să participe reprezentanții CNADNR, autorități publice locale și județene, reprezentanți ai mediului economic, ai mass media și ai societății civile.

Cu acest prilej vor fi dezbăture cele cinci variante de traseu luate în calcul în urma revizuirii studiului de fezabilitate:

Prima variantă, cea din 2008, este Piteşti - Curtea de Argeş - Şuici - Perişani - Racoviţa - Câineni - Boiţa - Tălmaciu - Vestem, cu noduri la Tigveni, Şuici, Racoviţa.

A doua variantă este similară celei dintâi, existând mici diferenţe, iar varianta 5 are modificări la ieşirea din Piteşti şi ocoleşte Curtea de Argeş, după care revine la Bălteni, pe traseul celorlalte două, anterioare.

Varianta 3 a autostrăzii este Piteşti - Curtea de Argeş - Tigveni - Şuici - Berislăveşti - Sălătrucel - Călimăneşti - Defileul Oltului - Racoviţa - Câineni - Boiţa - Tălmaciu - Vestem.

Varianta 4 este pe traseul Piteşti - Curtea de Argeş - Tigveni - Runcu - Dăeşti - Călimăneşti - Defileul Oltului - Racoviţa - Câineni - Boiţa - Tălmaciu - Veştem.