Copiii de la Complexul de Tip Familial "Dumbrava minunată", la premiera noului spectacolul de la Planetariu

Astăzi, Muzeul Județean Argeș a găzduit, la Planetariu, premiera filmului „Khrumka și racheta magică". Spectacolul, care durează 33 de minute, este produs de „Fulldome Studio DN" din Berlin în 2019. Ca o surpriză, cei care au fost invitați să vadă în premieră spectacolul au fost copiii de la Complexul de Tip Familial "Dumbrava minunată" din subordinea DGASPC Argeș, însoțiți de vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu.

Eroul principal, Khrumka, descoperă ministerele universului împreună cu prietenul său Kippy, făcând o călătorie prin sistemul solar cu ajutorul unei rachete magice.

„Iată, o nouă premieră la Muzeul Județean Argeș. Finalul acesta de an aduce o bucurie în plus atât adulților, cât și copiilor care trec pragul Planetariului și, implicit, Muzeului Județean Argeș. Suntem norocoși că se întâmplă astfel de lucruri interesante și vreau să felicit conducerea Muzeului pentru că a reușit să achiziționeze un asemenea film din venituri proprii. Vom continua și anul viitor achiziția de diverse producții și cred că lucrurile care se întâmplă aici vor fi pe placul copiilor.

Pentru că tot se apropie sărbătorile de iarnă, am dorit să le facem o surpriză copiilor de la Complexul de Tip Familial "Dumbrava minunată"  din subordinea DGASPC Argeș și i-am invitat la premiera acestui spectacol de la  Planetariu", a subliniat vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu.

La rândul său, Cornel Popescu, managerul Muzeului Județean Argeș, a menționat că instituția pe care o conduce va aduce în atenția vizitatorilor și alte producții cinematografice și a subliniat că pasionații de astronomie pot face și observații astronomice la Muzeu.

"Ne bucură foarte mult că astăzi asistăm la o premieră a unui nou film la Planetariu. Așteptăm pe toți cei care sunt pasionați de stele, de planete și de astronomie să vină la Muzeul Județean Argeș, de marți până duminică, în baza unei programări telefonice în prealabil, pentru a vedea acest film, precum și celelalte producții din colecția Muzeului. Biletul costă 10 lei pentru adulți, 5 lei pentru elevi, studenți și pensionari.

Este doar una dintre surprizele pregătite de Muzeul Județean Argeș în acest an și sperăm ca în 2022 să putem achiziționa și alte filme de planetariu. După cum bine știți, putem organiza și observații astronomice pentru că avem câteva piese de astronomie achiziționate în anii precedenți".

Programarea la Planetariu se face la numărul de telefon 0723344586, iar spectacolele pot fi vizionate de marți până duminică la orele 10:00,12:00,14:00 și 16:00.