Contracte de finanțare OG 28/2014, semnate la Consiliul Județean Argeș

Marți, 21 octombrie, la Consiliul Judetean Argeș, în prezența domnului Președinte al Consiliului Județean Argeș, Florin Tecău, a avut loc semnarea contractelor de finanțare pe OG 28/2013, pentru următoarele unități administrativ-teritoriale din Județul Argeș:

• proiecte de alimentare cu apă și canalizare (Băbana, Beleți - Negrești, Cepari, Lunca Corbului, Mihăești,  Rucăr, Sălătrucu, Ștefan cel Mare, Stolnici, Șuici, Tigveni, Valea Danului, Vedea, Vlădești);
  • modernizare drumuri comunale și poduri (Băbana, Ciofrângeni, Rociu).

În această tranșă pe OG nr. 28/2014, în sumă de 25 de milioane de lei, vor fi finanțate un număr de 61 de obiective de investiții, din 56 de unități administrativ - teritoriale argeșene, suma fiind alocată județului Argeș în urma discuțiilor purtate de președintele C.J. Argeș, Florin Tecău, cu Primul Ministru Victor Ponta și cu vicepremierii Liviu Dragnea – Ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice și Daniel Constantin – Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, cu prilejul vizitelor în județul nostru.

În acest an, județul Argeș a mai beneficiat de încă două tranșe de bani, de 25 milioane lei, în lunile februarie - martie, respectiv de 7,97 milioane lei, în luna august.

Investițiile constau în reabilitări și extinderi alimentări cu apă și canalizare, epurare ape uzate menajere, dezvoltare și modernizare infrastructură rurală – poduri, drumuri comunale și locale etc.

Ordin M.D.R.A.P.