Consiliul Județean Argeș susține dezvoltarea satului argeșean – Lerești 2019

Învățământul, sănătatea și infrastructura sunt prioritățile acestui mandat al conducerii Consiliului Județean Argeș. Anul 2019 reprezintă anul implementării și execuției proiectelor, asta după ce, din 2016 și până în prezent, au fost alocate de la Consiliul Județean Argeș către comunitățile locale, sume importante pentru realizarea acestora. Tocmai de aceea, președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu, împreună cu vicepreședintele Ion Mînzînă și cu administratorul județului, Maria Dinu, au demarat seria vizitelor în teritoriu pentru a verifica stadiul lucrărilor, unele aflate în execuție, altele fiind deja încheiate. Comuna Lerești este a doua localitate, după Cetățeni, pe care conducerea Consiliului Județean Argeș a vizitat-o pentru a analiza la fața locului stadiul implementării proiectelor.

Consiliul Județean Argeș a investit în infrastructura școlară. În comuna Lerești toate școlile au toaletele în interior și apă curentă
Consiliul Județean Argeș a investit în infrastructură alocând bani pentru extinderea rețelei de apă și a rețelei de canalizare în comuna Lerești
Prin Programul guvernamental PNDL II va fi extinsă rețeaua publică de canalizare menajeră: strada Valea Foii, strada Roman, strada Răceni și ulița Redea

În comuna Lerești, Consiliul Județean Argeș a investit, în ultimii doi ani și jumătate, în special în infrastructura școlară și infrastructura de apă și canalizare. Pentru unitățile școlare au fost alocate fonduri pentru reparații, modernizare sau extindere la Școala Gimnazială nr.1 Lerești, Școală și grădiniță sat Pojorâta, Școală sat Lerești, Școală sat Voinești. Astfel, în comuna Lerești la această oră toate unitățile școlare au toaletele în interior și au apă curentă. Conducerea Consiliului Județean Argeș a vizitat cu această ocazie școala și grădinița din satul Pojorâta, sat locuit în majoritate de cetățeni de etnie romă, unde au fost realizate investiții majore în unitățile de învățământ, dar și în rețeau de apă potabilă. Și asta pentru că în comuna Lerești au fost alocate fonduri de la bugetul județean și pentru modernizarea și extinderea rețelei de apă pe străzile Pahonțu, Șotcan - sat Voinești, str. Frăsineața, str. Valea lui Pătru, str. Țarina cimitirul Eroilo, str. Erou Loc. Dumitru Lazea, Poduri. De asemenea, au fost vizitate și celelalte unități școlare dar și grădinița cu after school din satul Voinești a cărei recepție a fost făcută la începutul anului 2017.

"La Lerești, am trecut în revistă câteva obiective pe care și Consiliul Județean Argeș le-a cofinanțat. Ne-am bucurat foarte mult că și în această localitate sunt îndeplinite toate obiectivele pe care noi ni le-am asumat începând cu anul 2016. Este vorba de dispensar, unde funcționează și un cabinet stomatologic. De asemenea, am văzut și școlile și grădinițele. Vreau să felicit conducerea Primăriei Lerești pentru că și-a făcut treaba și a înțeles care sunt prioritățile. Trebuie să punctez faptul că aici s-a și asfaltat foarte mult, după ce s-a investit o sumă importantă și din partea Consiliului Județean Argeș în extinderea rețelei de apă potabilă și bineînțeles în rețeaua de canalizare. Mulțumesc pentru buna colaborare domnului primar, Consiliului Local, corpului didactic! În plus, prin programul guvernamental PNDL II, comuna Lerești are în execuție un proiect de 1.916.762,42 lei ce privește extinderea rețelei de canalizare menajeră: strada Valea Foii, strada Roman, strada Răceni și ulița Redea " – președintele Consiliului Județean Argeș, Dan Manu.

"Țin să mulțumesc și eu conducerii Consiliului Județean Argeș pentru susținerea și sprijinul acordat localității și cetățenilor comunei Lerești, susținere care a făcut posibilă realizarea tuturor acestor proiecte. Suntem o echipă și împreună vom mai implement și finaliza și alte proiecte" – Marian Toader, primar comuna Lerești.