Colegiul Național "Zinca Golescu", un centenar de excepție !

Astăzi, 19 februarie, Colegiul Național „Zinca Golescu" a sărbătorit 100 de ani de existență. Evenimentul a fost găzduit de Fundația Culturală Ilfoveanu și a reunit, într-un cadru restrâns, elevi, absolvenți, părinți, cadre didactice, membri ai comunității argeșene, reprezentanți ai autorităților și instituțiilor publice locale.

Vicepreședintele C.J. Argeș, Adrian Dumitru BUGHIU: "Zinca Golescu a fost, este și va rămâne un reper fundamental pe eșichierul învățământului național, nu doar argeșean."

La ceas aniversar, în semn de prețuire pentru performanța de a deveni una dintre cele mai prestigioase instituții ale învățământului preuniversitar argeșean și național, vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru BUGHIU, a oferit Trofeul Argeșului conducerii Colegiului Național "Zinca Golescu", în numele întregului colectiv.

"Colegiul Național "Zinca Golescu" a fost, este și va rămâne un reper fundamental din punct de vedere educațional pe eșichierul învățământului național, nu doar argeșean. Cu siguranță, Zinca Golescu reprezintă o rampă de lansare pentru viitoarele generații și o bază de selecție pentru specialiști spre diverse domenii de activitate, atât în România, dar și în străinătate. Vă urez mult succes și vă asigur de tot sprijinul din partea Consiliului Județean Argeș." - Adrian Dumitru BUGHIU, vicepreședintele C.J. Argeș.

Centenarul Colegiului Național "Zinca Golescu" a fost marcat prin decernarea unor eșarfe centenare, atât pentru invitați, dar și pentru elevii promoției claselor a VIII-a și a XII-a, iar la finalul festivității, vicepreședintele Adrian Dumitru BUGHIU a fost invitat să semneze în Cartea de Onoare a colegiului.

Sub deviza "Trăiește clipa, cinstește înaintașii, pregătește-te pentru viitor", prin implicarea nemăsurată a cadrelor didactice, de-a lungul unui veac de existență, mulți dintre cei care au absolvit Colegiul Național "Zinca Golescu" s-au remarcat în diverse domenii de activitate, ducând lumina științei și a profesionalismului în cele mai înalte foruri naționale și chiar la nivel mondial.