Cele mai multe proiecte în derulare din istoria activității Consiliului Județean Argeș

"În prezent, avem cele mai multe proiecte în derulare din istoria activității Consiliului Județean Argeș, fie că vorbim de accesare de fonduri europene, de finanțări guvernamentale sau din fonduri proprii. Ne dorim să le ducem pe toate la bun sfârșit, sperând în același timp să intrăm în linie dreaptă și cu proiectele pe care dorim să le depunem pe noile axe. Deși noul program european a început în 2021, de abia luna viitoare vom ști foarte clar tot ceea ce se poate accesa pe fonduri europene. Baza noastră de dezvoltare a județului rămân aceste proiecte europene. De modul în care vom duce la îndeplinire investițiile în derulare depind și proiectele pe care le vom accesa pe viitor. Este o muncă incredibilă, și aici vreau să mulțumesc întregului personal al Consiliului Județean implicat în aceste proiecte, Direcția de Proiecte Europene, dar și Direcției Tehnice care trebuie să ducă acum la bun sfârșit și cele 11 noi proiecte pentru care am obținut recent finanțare prin Programul Național de Investiții Anghel Saligny"  - Ion Mînzînă, președinte Consiliul Județean Argeș.

Prezentăm mai jos o parte din proiectele pe care Consiliul Județean le-a finalizat sau le are în implementare ce au ca sursă de finanțare fonduri europene nerambursabile. De asemenea, în edițiile viitoare, vom prezenta și investițiile aflate în derulare având ca sursă de finanțare fonduri guvernamentale sau fonduri proprii ale C.J. Argeș.

Stadiul proiectelor având ca sursă de finanțare fonduri europene nerambursabile .

Consiliul Județean Argeș are în implementare:

TOTAL PROIECTE CONTRACTATE:

- valoare - 337.734,06 mii lei, din care:

- contribuția Consiliului Județean Argeș:  47.526,00 mii lei

- fonduri nerambursabile : 290.208,06 mii lei

PROIECTE FINALIZATE:

1. CREȘTEREA EFICIENȚEI ENERGETICE A SPITALULUI DE RECUPERARE BRĂDET

TOTAL PROIECTE ÎN IMPLEMENTARE POR 2014 - 2020:

1. MODERNIZARE DJ 504 LIM. JUD. TELEORMAN – POPEŞTI- IZVORU- RECEA- CORNĂŢEL – VULPEŞTI (DN65A), KM 110+700-136+695, L=25,995 KM, COM. POPEŞTI, IZVORU, RECEA, BUZOIEŞTI - Stadiul fizic realizat 98%

2. RESTAURAREA GALERIEI DE ARTĂ „RUDOLF SCHWEITZER - CUMPĂNA"- CONSOLIDAREA, PROTEJAREA ȘI VALORIFICAREA  PATRIMONIULUI CULTURAL - Stadiul fizic realizat 12%

3. RESTAURAREA MUZEULUI JUDEȚEAN ARGEȘ - CONSOLIDAREA, PROTEJAREA ȘI VALORIFICAREA PATRIMONIULUI CULTURAL - Stadiul fizic realizat 55%

4. CONSERVAREA ȘI CONSOLIDAREA CETĂȚII POENARI ARGEȘ - Stadiul fizic realizat  13%

5. CREŞTEREA EFICIENŢEI ENERGETICE A PALATULUI ADMINISTRATIV, SITUAT ÎN PITEŞTI - PIAŢA VASILE MILEA, NR. 1, JUDEŢUL ARGEŞ - Stadiul fizic realizat 32%

6. EXTINDERE, MODERNIZARE ȘI DOTARE SPAȚII URGENȚĂ SPITALUL DE PEDIATRIE PITEȘTI - Stadiul fizic realizat  7%

7. EXTINDERE ȘI DOTARE SPAȚII  URGENȚĂ ȘI  AMENAJĂRI INCINTĂ SPITAL  JUDEȚEAN DE URGENȚĂ  PITEȘTI - Predare amplasament si începerea execuției lucrărilor în data de 19.08.2022.

8. MODERNIZARE DJ 503 LIM. JUD. DAMBOVITA – SLOBOZIA – ROCIU – OARJA – CATANELE, KM 98+000 – 140+034, L = 42,034 KM.

Execuție de lucrări:

# Tronson 1 ( L= 4,484 km) - Stadiul fizic realizat 69,51 %

# Tronson II ( L= 10,306 km) -  Stadiul fizic realizat 24,08 %

# Tronson III ( L= 27,669 km) - predare amplasament și începere execuție  în data de 16.08.2022

9. EXTINDEREA ŞI DOTAREA AMBULATORIULUI INTEGRAT AL SPITALULUI JUDEŢEAN DE URGENŢĂ PITEŞTI - Faza elaborare Proiect Tehnic cu termen de finalizare septembrie 2022. Termen estimat pt. ordinul de începere execuție de lucrări 30.09. 2022

10. EXTINDEREA, MODERNIZAREA ȘI DOTAREA   AMBULATORIULUI INTEGRAT AL SPITALULUI DE PEDIATRIE PITEȘTI - Faza elaborare Proiect Tehnic cu termen de finalizare august 2022. Termen estimat pt ordinul de începere execuție de lucrări 30.09. 2022.

PROIECTE - IN IMPLEMENTARE POCA 2014 - 2020

1. Implementarea unor măsuri și instrumente destinate îmbunătățirii proceselor administrative în cadrul Consiliului Județean Argeș" - Stadiul fizic realizat 98%

PROIECTE ÎN IMPLEMENTARE POAT 2014 - 2020

1. Servicii de proiectare- SF si PT si asistenta tehnica din partea proiectantului  pentru „Modernizare DJ 679: Păduroiu (DN67B) - Lipia – Popești - Lunca Corbului – Pădureți – Ciești - Fâlfani - Cotmeana - Malu - Bârla -  Lim. Jud. Olt, km 0+000-48.222",  L=47,670km - în săptămâna 16-19.08.2022 se va semna contractul cu ofertantul declarat câștigător Asocierea HVID CONSULTING GROUP S.R.L. –EAST WATER DRILLINGS S.R.L. si se va emite ordinul de începere servicii de proiectare.

PROIECTE ÎN PREGĂTIRE POIM 2014 - 2020

1. Consolidarea infrastructurii medicale pentru a face față provocărilor ridicate de combaterea epidemiei de Covid-19 la Spitalul de Pneumoftiziologie Sf. Andrei Valea Iașului- PRECONTRACTARE

PROIECTE având ca sursă de finanțare PNRR

1. Elaborarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean (P.A.T.J.) Argeș - valoarea totală a proiectului 1.666.000 lei.

2. De asemenea, patru biserici de lemn au fost incluse în "Ruta bisericilor de lemn" (Biserica de lemn "Adormirea Maicii Domnului" – Bascov,  Biserica de lemn "Înălțarea Domnului" – Coșești, Biserica de lemn "Nașterea Domnului" – Leordeni, Biserica de lemn "Sf. Ioan Botezătorul" – Valea Iașului) iar localitățile Aninoasa și Valea Mare Pravăț au fost introduse în "Traseul gastronomie tradiționale românești".

De asemenea, alte zeci de proiecte cu finanțare europeană, a căror cofinanțare  este asigurată de Consiliul Județean Argeș, au fost finalizate sau sunt în implementare la instituțiile subordonate (D.G.A.S.P.C, spitale…)