Autospecială de mare capacitate, în dotarea I.S.U. Argeș

Argeș

I.S.U. Argeș, autospecială

Marţi, 30 septembrie, ora 11.00, la sediul Inspectoratului Județean Pentru  Situații de Urgență "Cpt. Puică Nicolae", va avea loc recepția unei autospeciale de mare capacitate de stingere incendii cu apă și spumă, echipament achiziţionat prin Programul Operaţional Regional - Achiziţia de echipamente specifice pentru îmbunătăţirea capacităţii şi calităţii sistemului de intervenţie în situaţii de urgenţă şi pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă şi a primului ajutor calificat, în Regiunea Sud-Muntenia, Axa proiritară 3, DMI 3.3 - Îmbunătăţirea dotării cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii în situaţii de urgenţă.

Autospeciala are o capacitate de 9.000 litri, valoarea utilajului ridicându-se la 1.394.584 lei.

În cadrul etapei a II-a a proiectului finanțat de POR 2007 - 2013 și implementat de A.D.I.U. Situații de Urgență Sud Muntenia, județul Argeș urmează să primească 2 autospeciale de mare capacitate de stingere incendii cu apă și spumă.

Valoarea totală a proiectului este de 49.995.241,99 lei, cu o perioadă de implementare de 12 luni, beneficiar fiind Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară „Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia", prin Inspectoratele Judeţene pentru Situaţii de Urgenţă Argeş, Călăraşi, Dâmboviţa, Giurgiu, Prahova şi Teleorman, baza regională din Regiunea Sud Muntenia, care e localizată în municipiul Alexandria şi implicit angajaţii şi voluntarii din cadrul sistemului de asistenţă medicală şi tehnică de urgenţă prespitalicească şi intervenţie la incidente majore.

Obiectivul general al proiectului este creşterea calităţii serviciilor pentru siguranţă publică şi de asistenţă medicală în situaţii de urgenţă şi dezastre majore, urmărindu-se astfel sprijinirea unei dezvoltări economice şi sociale durabile şi echilibrate teritorial, la nivelul Regiunii Sud Muntenia, prin creşterea gradului de siguranţă a populaţiei, indiferent de localizarea aşezămintelor umane.

Obiective specifice

• Îmbunătăţirea capacităţii de răspuns în situaţii de urgenţă la nivelul Regiunii Sud prin reducerea timpului de intervenţie pentru acordarea primului ajutor calificat şi pentru intervenţii în situaţii de urgenţă, indiferent de locul acesteia.
  • Întărirea colaborărilor dintre judeţele Regiunii Sud Muntenia şi a regiunii cu judeţele limitrofe în perspectiva îmbunătăţirii siguranţei populaţiei din aceste judeţe, în cel mai scurt timp posibil.

Achiziţii:

• 21 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate mare, câte 3 pentru fiecare judeţ;
  • 14 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă de capacitate medie, câte 2 pentru fiecare judeţ;
  • 3 autospeciale de cercetare NBCR (nuclear, biologic, chimic, radiologic) pentru judeţele Argeş, Ialomiţa, Teleorman;
  • 7 autospeciale pentru descarcerări grele, una pentru fiecare judeţ;
  • 20 ambulanţe de tip B2, câte 2 pentru judeţele Argeş, Călăraşi, Giurgiu şi Ialomiţa, 3 la judeţul Prahova, 4 la judeţul Dâmboviţa şi 5 la judeţul Teleorman;
  • 1 centru de comandă şi control pentru judeţul Teleorman;
  • 1 autospecială pentru intervenţie la accidente colective pentru judeţul Prahova.