Aparatură de testare a auzului la nou-născuți, în dotarea Spitalului Judetean de Urgență Argeș

Luni, 15 decembrie, secţia de neonatologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Argeş a fost dotată cu un aparat de testare a auzului la nou-născuţi, mulțumită sprijinului Asociației Audiosofia, în cadrul proiectului "Baby hearing". Aceasta reprezintă o premieră pentru Pitești, până acum neexistând posibilitatea de testare a auzului la nou-născuți.

Prin proiectul "Baby hearing", iniţiat de  Asociația Audiosofia, vor fi dotate, pe lângă Spitalul Județean de Urgență Argeș, și Spitalul Clinic Elias București, Spitalul Judeţean "Sf. Apostol Andrei" Constanța, Spitalul Judeţean de Urgenţă "Sf. Apostol Andrei" Galați, Spitalul Clinic Județean Alexandria, Spitalul de Obstretică Ginecologie Ploiești, Spitalul "M.S. Curie" Bucureşti. Proiectul are ca scop depistarea cât mai timpurie a hipoacuziei la nou-născut.

Până în prezent, au fost dotate deja cu apratură necesară Maternitatea din cadrul Spitalului Clinic Elias București, a Spitalului de Obstretică Ginecologie Ploiești, a Spitalului Judeţean "Sf. Apostol Andrei" Constanța, a Spitalului Clinic Județean Alexandria şi a Spitalului Judeţean de Urgenţă "Sf. Apostol Andrei" Galați.

Proiectul "Baby hearing", iniţiat de  Asociația Audiosofia, a câştigat o finanţare de 42.000 de euro în cadrul proiectului "Lumea prin culoare şi sunet" din 2014, al Fundaţiei Orange şi are ca beneficiari peste 12.000 de copii anual.

Copiii care nu vor trece testarea de screening auditiv în cele 6 maternităţi incluse în program vor fi îndrumaţi pentru diagnostic şi intervenţie terapeutică spre Cabinetul de Audiologie din cadrul Clinicii de ORL a Spitalului de Urgenţă pentru copii "M.S. Curie" Bucureşti, cabinet realizat tot cu finanţare de la Fundaţia Orange, în cadrul ediţiei 2013 a programului "Lumea prin culoare şi sunet".

CONSILIUL JUDEŢEAN ARGEŞ

Piteşti, Piaţa Vasile Milea, Cod 110053, Nr. 1, cam. 164