ADR Sud - Muntenia - 20 de ani de dezvoltare regională !

Vineri, 21 septembrie, la Conacul Golești, cu prilejul aniversării a 20 de ani de activitate a ADR Sud Muntenia, a avut loc o întâlnire extraordinară, la care au participat peste 400 de oameni din Regiunea Sud Muntenia, oameni care în această perioadă au atras, în cele șapte județe ale regiunii, milioane de euro, fonduri nerambursabile.

Înființată în 1999, la iniţiativa Consiliului pentru Dezvoltare Regională Sud-Muntenia, ADR Sud Muntenia are ca principal scop sprijinirea dezvoltării durabile a regiunii şi de a îmbunătăţi condiţiile de trai ale locuitorilor ei, respectiv din județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Teleorman și Prahova. Alături de Agenție, s-a aflat întotdeauna și Consiliul pentru Dezvoltare Regională, a cărui președinție aparține în prezent județului Argeș, prin președintele Dan Manu, consiliu care este organismul regional deliberativ, fără personalitate juridică, constituit şi funcționând pe principii parteneriale la nivelul Regiunii de Dezvoltare Sud Muntenia, în scopul coordonării activităţilor de elaborare şi monitorizare ce decurg din politicile de dezvoltare regională.
La reuniunea de la Golești au participat președinții consiliilor județene și primarii ce au fost membri ai Consiliului pentru Dezvoltare Regională, în acești 20 de ani.
În cadrul manifestărilor au fost premiate proiecte finanțate din fonduri europene din fiecare județ al regiunii.
Astfel, în județul Argeș, au fost premiate proiectele:

• Amenajarea Complexului Muzeal Golești – Consiliul Județean Argeș
  • Crearea Parc Lunca Argeșului – Primăria Pitești
  • Modernizarea Podului peste râul Argeșel – Primăria Mioveni
  • Consolidarea, reabilitarea Colegiului Pedagogic Carol I – Primăria Câmpulung
  • Consolidarea, restaurare și valorificarea turistică a bisericii cu hramul Adormirii Maicii Domnului – Primăria Topoloveni

Din mediul privat, au fost premiate proiectele "Înființare Centrului de Afaceri în mun. Pitești" – beneficiar Fast Finance Finder SRL și "Modernizarea prin extindere și transformare Cabana Valea cu Pești" – beneficiar Valea cu Pești SRL.

În calitatea sa de președinte al Consiliul pentru Dezvoltare Regională, președintele CJ Argeș, Dan Manu, a oferit un trofeu de excelență Agenției și directorului ADR SUD – Muntenia, Liviu – Gabriel Mușat, cel care se află în fruntea agenției de 19 ani, întrucât ezultatele obținute de ADR Sud – Muntenia se datorează, în mare parte, directorului Liviu Gabriel Mușat și echipei sale de specialiști în atragerea de fonduri europene.

20 DE ANI DE DEZVOLTARE REGIONALĂ ÎN JUDEȚUL ARGEȘ

În cele două decenii de când ADR Sus Muntenia își desfășoară activitatea, în județul Argeș, prin intermediul și cu sprijinul Agenției, s-au finanțat 470 de proiecte cu o valoare totală de 352,02 milioane de euro.
Finalizarea acestor proiecte a avut ca rezultate următoarele:

• 9 clădiri construite;
  • 96 de clădiri reabilitate/modernizate/extinse;
  • 30 km lungime drumuri modernizate/reabilitate;
  • 19,5 ha spații verzi amenajate;
  • 1.300 de persoane deservite;
  • 80 km străzi orășenești modernizate/reabilitate;
  • 15.000 de echipamente/dotări achiziționate;
  • 176 de studii/strategii/softuri;
  • 301 IMM-uri finanțate;
  • 4 clădiri istorice/muzee/unități de cult reabilitate/modernizate;
  • 3.600 de persoane instruite în 79 de programe;
  • 20.000 de turiști/vizitatori;
  • 13 minute timp de răspuns mediu intervenție ISU (urban), 27 de minute timp mediu de intervenție ISU (rural);
  • 88 de unități mobile echipate;
  • 8.600 de elevi beneficiari ai infrastructurii școlare modernizate/reabilitate;
  • 2.599 de locuri de muncă nou create;
  • 100.000 de persoane beneficiare ale serviciilor sociale.

ADR SUD-MUNTENIA: BILANȚ LA 20 DE ANI DE LA ÎNFIINȚARE

În cele 7 județe ale regiunii (Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman), prin intermediul și cu sprijinul Agenției, s-au finanțat 1.668 de proiecte cu o valoare totală de 1.461 de miliarde de euro.
Finalizarea acestor proiecte a avut ca rezultate următoarele:

• 81 de clădiri construite;
  • 389 de clădiri reabilitate/modernizate/extinse;
  • 2 clădiri reabilitate termic;
  • 384 Km lungime drumuri modernizate/reabilitate;
  • 135 Km de străzi orășenești modernizate/reabilitate;
  • 103. 000 de echipamente/dotări achiziționate;
  • 479 de studii, strategii, consultanță, softuri;
  • 8 rețele de iluminat stradal;
  • 994 IMM-uri finanțate;
  • 19 clădiri istorice/muzee/ unități de cult renovate;
  • 13.000 de persoane instruite în 243 de programe;
  • 3.400 de persoane deservite;
  • 88 de unități mobile echipate;
  • 59.000 de elevi beneficiari ai infrastructurii școlare modernizate/reabilitate;
  • 9.924 de locuri de muncă nou create;
  • 473.000 de persoane beneficiare ale serviciilor sociale;
  • 28 ha spații verzi amenajate;
  • 961 de gospodării reabilitate termic;
  • 7 campusuri;
  • 148.000 de turiști/vizitatori;

Datele prezentate sunt aferente contractelor de finanțare până în luna februarie a acestui an.