Camin pentru persoane varstnice Mozaceni

Unitatea functioneaza in incinta fostului Spital de Boli Cronice din localitate, activitatea fiind coordonata de o echipa manageriala competenta.

Centrul a luat fiinta in primavara anului 2014, avand o capacitate de 15 camere - 30 locuri, sala de mese, sala de club, medic, farmacie, parc, paza permanenta.

Centrul pentru persoanele varstnice Mozaceni a devenit oaza de alinare a argesenilor din Slobozia, Stefan cel Mare, Negrasi, Izvoru, Recea, Rociu si alte comune din judet, in special din sudul judetului.

Aici ajung oameni care, din diferite motive, nu-si mai pot purta singuri de grija.

De sufletele bunicilor de la azil, au grija preotii din comuna, care ii spovedesc si le dau sfanta impartasanie.

Pentru serviciile oferite de medici, asistenti si personalul auxiliar, beneficiarii platesc lunar o suma modica, restul fiind subventionat de stat.

Citeste mai mult