Biserica de lemn „Adormirea Maicii Domnului", Voroveni, comuna Davidești

Biserica de lemn „Adormirea Maicii Domnului", se află  în zona centrală a județului, la 30 km de Pitești și aproximativ 14 km de Mioveni, pe Valea Argeșelului.

Construcția constă dintr-o parte veche, de lemn, cu tindă, naos și altar, cercuită, tencuită și zugrăvită, și o parte nouă, spre vest, ridicată din zid pentru a adăposti o tindă nouă și un pridvor nou. Pictura exterioară cu apostoli, prooroci, sfinți mucenici și scene biblice se deschide ca o carte viu colorată către cimitir și spre împrejurimi.

Deși anul 1846 este reținut pentru datarea din Lista monumentelor istorice 2015, biserica păstrează la altar, o inscripție cu „leat 7243", adică anul 1735. Prin urmare, 1846 nu poate fi decât anul vreunei reparații ample. De atunci datează, de exemplu, și tencuirea și pictarea pereților exteriori, de către un faimos zugrav târgoveștean din neamul Luculescu.

De asemenea, mare parte din pictura interioară a fost realizată tot în preajma anului 1846. Spre sfârșitul secolului al XIX-lea spațiul bisericii va fi modificat în sensul amplificării spre vest, prin pereți din cărămidă.

Deși încă din secolul al XVIII-lea în zonă s-au ridicat și biserici din zid, biserica de lemn din Voroveni și-a păstrat utilitatea până azi, nefiind abandonată.

Posibilități de acces: din drumul european E574, dinspre Pitești spre Câmpulung, în dreptul localității Clucereasa se intră pe partea stângă pe drumul 73D, spre Boteni, 13 km.

(Sursă: Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, wikipedia)