Participare delegatie Salvamont Savoia impreuna cu Salvamont Arges la un antrenament comun

În cadrul colaborării dintre județul Argeș și departamentul Savoia, în perioada 01-06.12.2014, o delegație din partea SDIS-73 Salvamont Savoia, va participa împreună cu Salvamont Argeș la un antrenament comun cu tema "Comandament/ management la accidentul montan/avalanșă". La aplicație vor fi prezenti și salvatori montani din județele Alba, Arad, Brașov, Caraș Severin, Maramureș, Mureș, Sibiu și Vâlcea, întrucat schimbul de experiență cu colegii francezi reprezintă o ocazie care trebuie fructificată la nivel național, pentru ridicarea nivelului de pregătire pentru intervențiile de iarnă.

Antrenamentul se va desfasura la baza de salvare montană Cota 2000 Transfăgărășan si va avea ca teme:

• intervenția la avalanșă;
  • intervenția în abrupt pe timp de iarnă;
  • interventia cu câini de avalanșă (județele Alba și Caraș Severin vor veni cu câini în pregătire);
  • pregătire teoretică privitoare la organizarea completă a intervenției la accidentul montan/avalanșă, cu problematică comună și specifică.

Delegația franceză este compusă din:

• cpt. Fabien Desmartin -  comandant al secțiunii Salvamont din cadrul SDIS 73 Savoia;
  • lt. Jean Louis Eberhart – consilier tehnic al secțiunii Salvamont din cadrul SDIS 73 Savoia;
  • plt. maj. Jordy Mege – conductor câini de avalanșă.

Director

Ion Sănduloiu