Mesaj de condoleanțe pentru victimele atacului terorist de la Paris

Ne exprimăm profundul regret și condoleanțele pentru jurnaliştii căzuţi victime ale atacului terorist din 7 ianuarie, de la Paris. Libertatea de exprimare este unul dintre drepturile fundamentale ale cetățeanului, iar cei care practică această meserie, cu pasiune şi dăruire, trebuie să fie protejaţi şi dreptul lor la opinie respectat, chiar dacă nu este întotdeauna comod și pe placul tuturor.

Atrocitatea acestui atac la libertatea presei ne șochează și dorim să transmitem solidaritatea noastră față de familiile victimelor și de națiunea franceză, de care ne leagă o puternică legătură, în mod deosebit prin proiectele şi parteneriatele dezvoltate între judeţul Argeş şi Franța.

Acest act terorist este o lovitură la adresa democraţiei, care nu afectează doar Franţa, ci întreaga comunitate internaţională, nu doar drepturile poporulului francez, ci drepturile și libertățile noastre ale tuturor, de cetățeni europeni.

Președintele Consiliului Județean Argeș,

Grigore Florin Tecău